Ігрова залежність: її ознаки та допомога
7 березня 2025
ℹ️ Ігрова залежність, також відома як лудоманія, офіційно визнана Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ) психічним розладом. Основною характеристикою цього захворювання є втрата контролю над грою та неможливість зупинитися. Ця хвороба може вразити людину, незважаючи на її стать, вік, соціальний статус та інтелектуальні здібності.
⁉️ Як зрозуміти, що близька вам людина має проблему?
⚠️ Ігрова залежність формується поступово впродовж тривалого періоду через неконтрольовану поведінку під час азартних ігор. Поведінка людини може свідчити про втрату контролю над грою, що проявляється у збільшенні інтенсивності та частоти гри, зміні інтересів, фізичного та емоційного стану або сприйняття реальності.
⁉️ Які можуть бути ознаки ігрової залежності?
🔺азартні ігри займають дедалі більше часу;
🔺з’являються фінансові проблеми (програш власних та сімейних заощаджень, постійні борги через позичання грошей та отримання кредитів);
🔺ігнорування особистих і сімейних обов’язків (проблеми в стосунках із близькими людьми);
🔺зміна поведінки, нервозність та дратівливість, а також відсутність інтересу до звичних занять / хобі /дозвілля;
🔺обман чи приховування своєї участі в азартних іграх.
➡️ Треба зауважити, що наявність будь-яких із зазначених ознак не встановлює медичного діагнозу ігрової залежності. Протягом тривалого часу гравець може не знати про свою залежність або приховувати її від родини та близьких. При цьому сам залежний може заперечувати наявність проблеми.
⁉️ Як діяти, коли підозрюєте, що близька вам людина має ігрову залежність?
👉🏻 Щоб допомогти рідним подолати ігрову залежність, Департаментом громадського здоров’я МОЗ України, надано практичний путівник, розроблений комісією з регулювання азартних ігор та лотерей: «Як діяти та допомогти рідним подолати ігрову залежність».
– Спілкуйтеся відверто: важливо не звинувачувати людину, а говорити з нею про вашу турботу та занепокоєння.
– Не критикуйте і не засуджуйте: (краще використовуйте «Я — повідомлення», наприклад «Я хвилююся за тебе» замість «Ти постійно граєш в азартні ігри»).
– Запропонуйте підтримку: запропонуйте свою допомогу та наголошуйте, що разом можна розв’язати проблему.
– Не намагайтеся контролювати дії людини, але будьте поруч.
– Зверніться по допомогу: до сімейного лікаря, психолога або спеціалізованого центру.
🏥 Для отримання інформації щодо медичної допомоги можна звернутися до будь-якого закладу охорони здоров’я за місцем фактичного проживання. Органи соціального захисту населення (надають соціально-психологічну реабілітацію особам з поведінковими порушеннями через ігрову залежність).
☎️ Для звернень до системи безоплатної правничої допомоги, можна зателефонувати за номером: 0 800 213 103 (або на сайт: www.legalaid.gov.ua). Якщо Ви, або Ваші близькі відчувають потребу в допомозі, можна звернутися і до таких організацій і установ, які спеціалізуються в питаннях ігрової залежності (лудоманії):
📌 до комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) для обмеження участі особи в азартних іграх, у тому числі- для заборони доступу до кредитів і позик (за телефоном 0 800 50 13 77 або на сайти: www.gc.gov.ua; [email protected]).
‼️ Важливо зрозуміти, що самотужки ви не можете повністю розв’язати проблему близької вам людини. Краще її підтримати, ніж брати на себе відповідальність за її вчинки. Не слід звинувачувати чи соромити людину, а також намагатися «виправити» її самостійно без професійної допомоги. Пам’ятайте, що лікування ігрової залежності є можливим, і за належної підтримки та з професійною допомогою багато людей здатні її подолати.