Березень — місяць подолання туберкульозу. Засоби індивідуального захисту органів дихання
12 березня 2025
ℹ️ В Україні здійснюється комплекс заходів для боротьби з туберкульозом з урахуванням викликів війни, повʼязаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо. Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найчастіше ТБ вражає легені, але можливе також ураження інших органів і систем людини.
⚠️ Головний шлях передачі туберкульозу — повітряний (аерогенний). Передається туберкульоз від людини, яка має відкриту форму ТБ (з активним бактеріовиділенням), до іншої людини повітряним шляхом під час кашлю, розмови, чхання. Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту і від кількості бактерій, які вдихає здорова людина.
😷 Індивідуальні засоби захисту органів дихання — це останній «рубіж оборони» в комплексі заходів для запобігання розповсюдженню ТБ та інших інфекцій, які передаються повітряно-крапельним шляхом. Засоби захисту органів дихання (ЗІЗОД) є важливим профілактичним заходом проти туберкульозу для вразливих груп населення, зокрема для медпрацівників, які контактують із хворими.
⁉️ Як ЗІЗОД допомагають у профілактиці туберкульозу?
🦠 Фільтрація бактерій – спеціальні респіратори (наприклад, класу FFP2 або FFP3) блокують мікобактерії туберкульозу, що передаються повітряно-крапельним шляхом.
👉🏻 Запобігання поширенню – хворі на активну форму туберкульозу повинні носити хірургічні маски для зменшення виділення бактерій.
📌 Вимоги до ЗІЗ для профілактики туберкульозу:
✔️ Використання респіраторів з високим ступенем фільтрації (не менше FFP2).
✔️ Щільне прилягання респіратора або прилягання маски до обличчя. Маска повинна повністю закривати ніс і рот. Лицьові маски не забезпечують повного захисту від мікробів та інших забруднювачів унаслідок нещільного прилягання між поверхнею маски та обличчям.
➡️ Респіратори потребують проведення належної процедури тестування прилягання перед використанням. Дизайн респіраторів передбачає дуже щільне прилягання до обличчя. Перед першим використанням респіратора необхідно провести фіт-тест та регулярно повторювати, особливо при зміні моделі респіратора або зміні форми обличчя (наприклад, після схуднення), а після кожного використання — виконувати перевірку герметичності.
🔺 За допомогою фіт-тесту перевіряється прилягання лицьової частини респіратора до обличчя для запобігання неправильному носінню або носіння респіратору невідповідного розміру. Його проведення займає близько п’ятнадцяти–двадцяти хвилин і здійснюється щонайменше раз на рік. Після успішного виконання фіт-тесту необхідно використовувати респіратор тієї же марки, моделі, фасону та розміру, що пройшов перевірку.
🔺 Перевірка герметичності — це процедура, що проводиться користувачем протиаерозольного респіратора для визначення щільності його прилягання до обличчя. Перевірка герметичності може здійснюватися або за допомогою позитивного тиску (тобто шляхом видиху для перевірки наявності витоків повітря на видиху), або за допомогою негативного тиску (тобто шляхом вдиху для перевірки наявності витоків повітря на вдиху) або за допомогою обох цих методів.
✅ Запам’ятайте! Хвора людина носить маску, здорова — респіратор. Загалом, важливо дотримуватись комплексного підходу до профілактики туберкульозу. Без належних адміністративних та інженерних заходів інфекційного контролю за туберкульозом маски і респіратори НЕ МОЖУТЬ захистити від інфікування ТБ.