Усі новини

Вітряна віспа: симптоми та профілактика

‼️ Вітряна віспа (вітрянка) — це високо інфекційне гостре вірусне захворювання, що переважно вражає дітей. Характеризується помірною загальною інтоксикацією і плямисто-папульно-верикульозним висипом на шкірі та слизових оболонках.

⚠️ Вітряна віспа — одна із найпоширеніших інфекцій у світі. За рівнем захворюваності вона поступається лише грипу та іншим гострим респіраторним вірусним інфекціям. Збудником є вірус вітряної віспи та оперізувального герпесу.

➡️ Симптоми вітряної віспи

🔺Інкубаційний період під час вітряної віспи триває від 11 до 21 дня, найчастіше близько 14 днів. Характерні симптоми загальної інтоксикації: нездужання, втрата апетиту, субфебрильна температура тіла тощо. Потім на тілі з’являються висипання, що часто супроводжуються підвищенням температури. Висипка локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. У разі інтенсивного висипу його елементи можна знайти на долонях та підошвах.

🔺Після стадії плям і дрібної папули, висип швидко перетворюється на характерні для вітряної віспи пухирці. Деякі плями зникають, папули розсмоктуються, не дійшовши до стадії везикули. Везикули мають круглу або овальну форму, різний розмір, їхня стінка напружена, блискуча, вміст прозорий.

🔺Везикули швидко підсихають через 2-3 дні. На їхньому місці утворюються бурі кірочки,
які відпадають через 1-3 тижні. Висип під час вітряної віспи з’являється протягом кількох днів, тому для нього характерна поліморфність. У деяких хворих одночасно з висипом на шкірі з’являються й висипки на слизових оболонках порожнини рота, носоглотки, гортані, статевих органах та інших місцях. Одночасно з підсиханням елементів висипу знижується температура тіла і поліпшується загальний стан хворого.

‼️Перебіг вітряної віспи здебільшого легкий. Ускладнення можуть бути і внаслідок приєднання бактеріальної інфекції:

– це запалення верхніх дихальних шляхів — ларинготрахеобронхіт, пневмонія;
– ураження нервової системи – енцефаліт, менінгоенцефаліт;
– бактеріальні ускладнення – це флегмона, абсцес, стоматит, кон’юнктивіт.

📌 Профілактика вітряної віспи

З метою профілактики вітряної віспи насамперед вакцинують такі групи:

– здорові діти, які досягли 12 місячного віку і не хворіли на вітряну віспу;
– під час вступу до дитячого дошкільного закладу та школи, які раніше не хворіли на вітряну віспу;
– працівники охорони здоров’я та освіти, які мають високий ризик інфікування і не хворіли на вітряну віспу.

💉 Позитивним є досвід вакцинації у США, де протягом п’яти років (1995-1999) знижено захворюваність на вітряну віспу на 80%. Вакцинація дітей проти вітряної віспи є в календарях щеплень Німеччини, Італії, Іспанії, Франції, Японії, країн Південної Америки, Канади, Австралії та інших країн.

Поділитися:
Знайти