Синдром діабетичної стопи: як йому запобігти
30 вересня 2024Синдром діабетичної стопи — це комплекс симптомів, які можуть виникати від цукрового діабету або будь-якого тривалого (чи «хронічного») ускладнення цукрового діабету на стопі (стопах) пацієнта.
⚠️ Такий стан призводить до появи набряків на ногах та виразок на стопах. А це значно збільшує ризик ампутації нижньої кінцівки та, відповідно, скорочує якість та тривалість життя пацієнта. Ось чому дуже важливо вчасно запобігти розвитку таких ускладнень та займатися профілактикою появи діабетичної стопи.
🔎 За даними статистики 33% випадків розвитку трофічних виразок у людей з діабетом спричиняє носіння тісного та незручного взуття. А ось носіння терапевтичного взуття на 30,6% знижує ризик появи виразки стопи протягом 1 року.
‼️ Є два основні механізми ураження стопи при цукровому діабеті:
👉 Перший починається з ураження судин. Погане кровопостачання веде до того, що навіть маленька ранка не заживає або загоюється дуже довго.
👉 Другий — із пошкодження нервових закінчень. У такому випадку людина перестає відчувати холод / тепло, дотики, травматичні моменти на стопах. Може минати цілий день із камінцем у взутті без відчуттів. Або хвора людина може наступити на цвях і навіть не помітити.
І найгірший варіант — це поєднання двох механізмів у однієї людини.
➡️ Прояви захворювання:
- сухість і лущення шкіри;
- мозолі та тріщини на стопах;
- виразки, що не загоюються;
- оніміння кінцівок, зниження чутливості;
- біль під час ходьби;
- набряки ніг;
- пожовтіння нігтів, зміни кольору шкіри (синюшність, почервоніння, блідість).
✅ Лікувати діабетичну стопу потрібно обов’язково. Але спершу зрозуміти, що 90% успіху лікування залежить від пацієнта. Правила, що допоможуть запобігти розвитку ускладнень:
- щоденний самоконтроль рівня цукру;
- самостійний огляд ніг декілька разів на день;
- перевірка взуття перед взуванням;
- дотримання гігієни та догляд захисними кремами;
- кожні 6 місяців проходити контроль у кабінетах діабетичної стопи;
- бути весь час під наглядом спеціаліста;
- вчасно розпочати лікування.
⚠️ Окрім вищезазначених порад, треба звернути ще увагу на харчування. Адже наш раціон — основа здорового життя. 50% раціону мають складати овочі, бо вони не тільки не підвищують вміст глюкози в крові, а ще є джерелом мікроелементів та антиоксидантів.
👨🏻⚕️ Якщо бачите проблеми з ногами або відчуваєте біль у суглобах при цукровому діабеті — не чекайте, поки хвороба перейде до запущеної стадії. При появі перших симптомів негайно звертайтеся до ендокринолога, тоді успіх лікування та можливість зберегти кінцівку набагато вища.
🚨 Своєчасне звернення до лікаря та якісна діагностика допоможуть уникнути таких серйозних ускладнень, як некроз та гангрена, які практично неможливо вилікувати без ампутації кінцівки.