Сон та його значення в житті людини
12 березня 2025
ℹ️ Сон – це активний фізіологічний процес, періодичний функціональний стан мозку і всього організму, який має специфічні якісні особливості діяльності центральної нервової системи і характеризується неповним припиненням свідомої психічної діяльності та зниженням активної взаємодії з навколишнім середовищем.
‼️ Сон – природний процес організму. Поки ми спимо і насолоджуємось барвистими снами, наш мозок відпочиває і таким чином перезавантажує організм. Сон – це лише одна частина хорошого самопочуття. На якість твого сну впливають багато факторів, у тому числі їжа, яку ти їси, скільки ти рухаєшся, і те, як ти справляєшся зі стресом. Насамперед сон – це відпочинок для організму. Він допомагає: відновитись, забезпечити гарний настрій, зменшити стрес, підвищувати концентрацію та працездатність організму.
🛌 Дорослі мають регулярно спати 7 або більше годин на добу. Декому, зокрема молодим людям та людям з хронічними захворюваннями, необхідно навіть більше 9 годин на добу. Лише невеликій кількості людей достатньо спати менше ніж 6 годин на добу, це зумовлено генетичним фактором.
⚠️ Якщо ви спатимете менше ніж 7 годин на добу, то підвищите ризик розвитку хронічних захворювань: діабету, серцево-судинних захворювань, інсульту, високого кров’яного тиску, збільшення ваги та ожиріння, порушення імунної системи, погіршення психічного здоров’я, депресії. Також недостатня кількість сну може вплинути на вашу здатність прийняття рішень, збільшити ризик виникнення аварій на дорозі, призвести до помилок.
➡️ Основна функція сну – це відновлення фізичних та психічних сил, яке дозволяє максимально адаптуватися до зміни умов зовнішнього і внутрішнього середовищ. Сон становить собою чергування різних функціональних станів головного мозку, а не є “відпочинком” для головного мозку, як вважали раніше. Під час сну перебудовується мозкова діяльність, яка потрібна для переробки і консолідації інформації, що надійшла в період неспання, переведення її із проміжної в довготривалу пам’ять.
👉🏻 Структура сну людини включає дві фази: повільний і швидкий сон. Повільний сон настає одразу після того, як ти засинаєш. Складається із чотирьох стадій. Загальна тривалість фази повільного сну – близько 90 хвилин. Дихання спокійне, рівне, тиск знижується, очі спочатку здійснюють повільні рухи, а потім нерухомі, мозок малоактивний, тіло розслаблене. Ти відпочиваєш, відновлюєш фізичні сили.
👉🏻 Швидкий сон слідує за повільним сном і триває від 10 до 20 хвилин. Температура та тиск підвищуються, серце б’ється частіше. Тіло знерухомлене, за винятком м’язів, що відповідають за серцебиття та дихання. Під зімкнутими повіками швидкі рухи здійснюють лише очні яблука. Мозок активно працює, і ти бачиш сни.
📌 Існує список корисних звичок перед сном, які зроблять твій сон міцнішим і здоровішим:
– Дотримуйся режиму сну. Наш мозок любить, коли знає точний час для відпочинку;
– Провітрюй кімнату перед сном;
– Спи у повній темряві – використовуй маску для сну або повісь щільні гардини;
– Міняй постільну білизну не рідше 1 разу на тиждень;
– Температура у спальні може коливатися між 18-24 градусами;
– Використовуй нічний режим або мінімальну яскравість пристрою. Яскраве світло від екранів, що посилає нашому мозку імпульси, які змушують його думати що зараз день;
– Уникай денного сну. Сон вдень може стати на заваді міцному сну вночі;
– Не їж на ніч. Краще, щоб твій останній прийом їжі, був за 3-4 години до сну і так само не перестарайся з водою, щоб не прокидатися вночі;
– Займайся спортом хоча б 20 хвилин на день. Навіть кілька вправ із йоги чи розтяжка підвищать тонус тіла.
🔎 Підіб’ємо підсумки, яке значення сну для людини — сон відіграє найважливішу роль у багатьох фізіологічних процесах, таких як:
🔺Відновлення та регенерація клітин;
🔺Утворення нових нейронів і синапсів;
🔺Укріплення імунної системи;
🔺Регуляція метаболізму та рівня гормонів;
🔺Підвищення когнітивних функцій;
🔺Зниження стресу та ризику розвитку психічних захворювань.