Усі новини

Фтор у питній воді: користь і небезпека для здоров’я

Фтор – надзвичайно важливий для людського організму хімічний елемент, який бере участь майже у всіх біохімічних процесах. Він відноситься до групи галогенів, тобто стоїть у ряді з хлором, бромом і йодом. У формі чистої речовини являє собою газ блідо-жовтого кольору, який можна спостерігати тільки в лабораторних умовах.

✅ Від кількості фтору залежить:

  • стан кісткової тканини, її міцність і твердість;
  • правильне формування кісток скелета;
  • стан і ріст волосся, нігтів і зубів.

⚠️ Фтор разом з кальцієм і фосфором запобігає розвитку карієсу (він проникає в мікротріщини на зубній емалі і згладжує їх); бере участь в процесі кровотворення; забезпечує профілактику остеопорозу, а при переломах прискорює зрощення кісток; допомагає вивести з організму радіонукліди і важкі метали; бере участь в обміні речовин. А ще він відповідає за зміцнення імунітету.

Фтор міститься в харчових продуктах:

🍵 в чорному і зеленому чаї;
🐟морепродуктах, морській рибі, волоських горіхах;
🥣 у крупах: вівсянці, рисі, гречці, а також у висівках, борошні грубого помолу;
🥛🥚🍷молоці, мʼясі, яйцях, печінці, цибулі, картоплі, вині;
🍏 в зелених листових овочах, грейпфрутах, яблуках.

👉 З їжею людина може отримати лише частину добової норми фтору – всього 0,8 мг. За добу дорослій людині необхідно вживати фтор в обсязі 2-3 мг.

➡️ Фтор міститься також в питній воді. Концентрація цього мікроелемента в питній воді може бути різною: від дуже низької (0,3 мг/л) до дуже високої (6 – 15 мг/л). І та, і інша крайність негативно відбивається на здоров’ї людини. Гранично допустима концентрація (ГДК) фторидів у воді нормується відповідно ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (цей стандарт відповідає і Європейському).

✅ Норма вмісту фтору у воді для теплих регіонів (Одеси, Криму, Закарпаття) — 0,7 мг/л. Для помірного клімату інших регіонів — 1,2 – 1,5 мг/л. Різниця в концентраціях обґрунтована тим, що в жаркому кліматі люди споживають більше рідини, відповідно, в їх організм надходить більше фторидів.

💧 Для поповнення вмісту фтору в організмі, можна вживати бутильовану воду з природним вмістом фтору до 1,5 мг/л. Якщо ж концентрація більша, то таку воду не можна вживати постійно, вона класифікується як лікувальна.

‼️ Якщо ви живете в регіоні, де природні питні води перенасичені цим мінералом, то варто обмежити споживання такої води і подбати про те, як вивести надлишок фтору з організму. Наприклад, вивести фтор з організму допоможуть продукти харчування, що містять йод, бор і селен. Вживайте в їжу горіхи, фініки, чорнослив, мед, броколі, банани, картоплю, квасолю, брусницю.

🔎 Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоровʼя норма фтору в питній воді — 0,8-1 мг/л. У деяких країнах фтор додають у водопроводи навмисно для забезпечення захисту від карієсу. В Україні фторування води не проводиться. В США та деяких країнах Європи фтор рекомендований і для додавання у зубні пасти.

⚠️ Надлишок фтору також небезпечний для організму, так як елемент здатний накопичуватись у тканинах організму, викликати інтоксикацію. Внаслідок цього:

  • сповільнюється обмін речовин;
  • пригнічується функція щито- і шишкоподібних залоз;
  • порушуються ферментні процеси, що пов’язано з токсичним впливом цього мікроелемента;
  • відбувається зміна складу та властивостей крові;
  • погіршується стан волосся, нігтів;
  • у важких випадках надлишок цього елемента може спровокувати хворобу Альцгеймера та інші важкі розлади нервової системи;
  • особливо небезпечний його вплив на нервову систему дітей!

👉 Крім того, вода з надлишком фтору та надмірне використання зубної пасти з фтором призводять до захворювання, яке називають флюорозом. Його механізм полягає в тому, що надмірні кількості фтору витісняють з кісткової тканини та зубів кальцій. Прояви зубного флюорозу, супроводжуються пігментацією та ерозією зубної тканини, Після шести років у дітей знижується ймовірність флюорозу зубів.

➡️ Наступним етапом після пошкодження зубів є ураження скелета.

Протягом тривалого часу фтор накопичується в кістковій тканині. Первинними ознаками є обмеження рухливості та ломота в суглобах. У разі важких уражень відбуваються зміни кісткової структури, кальцифікація звʼязок, які викликають ураження мʼязів і гострі болі.

‼️ Що стосується гострих впливів фтору, визначено, що одноразове вживання дози в 20 мг може викликати нудоту або блювання, а доза вище 40 мг на кілограм людського ваги може привести до летального результату. І це при тому, що лише 50% людей відчувають смакові відмінності води при концентрації в ній фтору — 100 мг/л. Якщо кількість фтору у воді підвищена, необхідне його видалення.

ℹ️ Що ж стосується профілактики карієсу, то концентрація в 1 мг/л показує високу ефективність, і при цьому абсолютно не впливає на структуру кісток, хоча може викликати легку пігментацію зубів, що підтверджується багаторічними дослідженнями в країнах, які практикують фторування води.

🔬 Лабораторними дослідженнями якості питної води у місті Херсон підтверджено знижений вміст фтору на рівні 0,1-0,4 (іноді 0,6 мг/л). Тому мешканцям Херсонської області рекомендовано використовувати для гігієни порожнини роту зубні пасти з вмістом фтору.

‼️ Пам’ятайте, що завжди простіше запобігти захворюванням, ніж потім їх лікувати. Бережіть своє здоров’я!

Поділитися:
Знайти